Biti uzor djetetu

Već kod dvogodišnjaka i trogodišnjaka možemo uočiti da sve što rade odrasli žele oponašati i odraslima žele u tome pomoći. Iako nam ta „pomoć“ često donosi dodatni posao, ona jasno pokazuje urođeno nastojanje djece da sudjeluju u društvenim zbivanjima.

„U prvih sedam godina života dijete je posebno otvoreno za oponašanje uzora“, upozorava poznata dječja psihologinja Jirina Prekop. „Uzor djeluje više od sveg odgajanja. Za to u svakodnevnom životu postoje brojne prilike. Djetetu samo moramo omogućiti da bude u blizini svoga uzora.“

Malu djecu interesira sve što rade odrasli. Pomoć u kućanstvu, popravljanje i obnavljanje, kao i sav ručni rad temelji su za razvoj sposobnosti koje u djetetu ostaju čitav život. Na žalost, često dječji pokušaji završavaju neodobravanjem roditelja: „Ostavi moj kist na miru! Sve ćeš uprljati!“ Ako dijete smije biti kod odrasloga, oponašati njega kao uzor i preuzeti neke zadaće, ono stječe važne spoznaje i uživa u zajedništvu.

Odrasli imaju prirodan autoritet koji djeca ne dovode u pitanje. Pritom se prema djeci ne smijemo ponašati kao prema nekome tko prima naredbe, već kao prema sudioniku, kao prema nekome s kim surađujemo i čije se ideje i djela uvažavaju.

U tom pra-obliku odgoj ne znači više borbu među generacijama, već samorazumljiv osjećaj zajedništva. Odrasli i djeca koji zajedno rade u vrtu, podižu šator ili ukrašavaju prostoriju, osjećaju se i bez riječi čvrsto povezani. U djetetu se, u zajedničkim aktivnostima i istkustvima s osobom ili osobama za koje je vezano, razvija osjećaj pripadnosti.

„Stjecanje zajedničkih iskustava u cijelome djetinjstvu igra veliku ulogu, a ta je uloga posebno značajna u prvim godinama života.“, upozorava švicarski autor, pedijatar i profesor Remo H. Largo.

Slika koju odrasli daje djetetu obilježava dijete u puno većoj mjeri od bilo kojih drugih odgojnih metoda i pravila. Ako se, na primjer, odrasli ne drže obećanja i dogovora s djetetom, ne mogu kasnije ni od djeteta očekivati točnost i odgovornost.

U svojoj biti odgoj je atmosfera: naše vrijednosti i naše raspoloženje, naš glas i naš pogled, stvari kojima se smijemo i koje izbjegavamo, obilježit će osobnost našega djeteta. Dakle, djeca doživljavaju svijet onako kako mi živimo. A kako će se dijete razvijati ovisi prije svega o tome osjeća li se dijete prihvaćenim, i to prihvaćenim bez obzira na svoje ponašanje i individualne specifičnosti, naglašava prof. Remo Largo. Osjećaj prihvaćanja nastaje prije svega na temelju zajedničkih iskustava, vremena koje provodimo zajedno i radosti koju pritom osjećamo i širimo.

Za roditelje su te spoznaje zapravo olakšavajuće. Možemo si zaista prištedjeti mnoge prigovore i svađe. Ne moramo djecu neprestano uvjeravati da ih volimo kupujući im poklone i nudeći im brojne aktivnosti koje bi trebale potaknuti njihov razvoj, a zapravo ih odvajaju od nas. Sasvim je dostatno pokazati im (a ne samo reći): „Tu sam kad me trebaš. Tu sam za tebe. Veselim se vremenu koje provodimo zajedno.“

dr. sc. Vladimira Velički



Uloga emocija u učenju

Svima je jasna činjenica da je lakše obavljati svakodnevne zadatke, pa čak i one koje ne volimo ako smo dobro raspoloženi, ako se nečemu veselimo ili očekujemo nešto dobro. Djeca reagiraju na isti način. Čudno je što upravo tako jasnu istinu ne upotrebljavamo uvijek u odgoju djece, posebno ne u onom dijelu odgoja koji se odnosi ... >Više

Power reading – moćno čitanje

Čuli ste za seminar Brzog čitanja i pitate se kako to izgleda? Pogledajte spot i raspršite sve nedoumice.     Follow >Više

Brzo čitanje i fokus

Što je imaginacija? Imaginacija je zamišljanje slika. Statistički je dokazano da ljudi koji imaginiraju, imaju bujnu maštu, više pamte od onih koji tvrde da nemaju sposobnost maštanja. Iskustva trenera Brzog čitanja govore da se vježbom kroz razne tehnike vrlo lako razvija maštanje, odnosno imaginacija.   Što je vizualizaci... >Više

Power reading seminar – komentari tjedna

18.03. – 24.03.2011. Osim što sam dobila uvid i konkretnu novu vještinu, shvatila sam da trebam pojednostaviti život i dobila sam slobodu. I, da! Pročitala sam hrpetinu knjiga. Helena Vučković, studentica 21.01. – 27.01.2011. Izvanredan način da konačno od drveća, šumu vidim. Jadranka Kruljac-Sever, dipl. politologin... >Više

Power reading seminar – komentari tjedna

14.04. – 19.04.2009. Niti u jednom trenutku nisam požalila što sam upisala seminar jer znam da će mi koristiti u daljnjem učenju i obrazovanju. Odlično je znati brzo čitati. Matea Atanasovski, učenica 20.03. – 26.03.2009. Oduševljen sam s kojom brzinom čovjek može čitati knjige i to već nakon samo nekoliko sati pro... >Više

Power reading seminar – komentari tjedna

18.07. – 23.07.2008. Iznenađujuće jednostavna i brzoprimjenjiva vještina koja pruža nove poglede na ‘stare’ stvari, kao što je čitanje knjiga. Đorđijana Macanović, doktor medicine 04.07.-10.07.2008. Tečaj mi je izgradio jedan djelić osobnosti koji nisam ni znala da imam, pruža bolji pogled na čitanje i pove... >Više

Najčitanije